Najwięcej zastrzeżeń budził, wspomniany wcześniej, brak jakichkolwiek ustalonych wcześniej cenników za wykonywane usługi. Niemal połowa warsztatów nie umieszcza jasnych informacji dotyczących cen świadczonych przez zakład usług. Kolejnym problemem są ceny części zamiennych, które są windowane przez każdy zakład i mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ponadto w niewielu warsztatach istnieje możliwość obserwacji auta podczas naprawy. Jest to wbrew pozorom bardzo ważne, gdyż zawsze istnieje ryzyko na przykład podmiany sprawnych części lub niefachowego montażu.

O ile te poważne niedopatrzenia dotyczą ponad połowy warsztatów to już ponad 80 procent warsztatów stosuje jakiekolwiek, mniej poważne chwyty na klientach. Ten odsetek jest wręcz zadziwiający i straszny zarazem. Otóż większość przedsiębiorców nie prowadzi jakichkolwiek rejestrów zgłoszonych reklamacji, ponadto nie określają oni pisemnie terminów realizacji naprawy. Taka praktyka zabezpiecza usługodawcę, gdyż klient praktycznie nie ma prawa upominania się o usługę, gdyż nie ma nigdzie na papierze określonego terminu realizacji usługi.

Tego typu nieuczciwe praktyki usługodawców w znacznym stopniu uniemożliwiają konsumentom dochodzenie swoich praw i roszczeń z tytułu wadliwie i niefachowo wykonanej usługi lub niedotrzymaniu terminu. Czy warsztaty samoobsługowe mogą zmienić ten obraz? Co ciekawe tak, gdyż klient mając do wyboru warsztat i wymianę żarówki w lampie, za co musiałby zapłacić sporą sumę i czekać na samochód nawet kilka dni, gdy ten będzie czekał na swoją kolej, po prostu uda się do warsztatu samoobsługowego i sam dokona naprawy w kilkanaście minut.